Návod na sebavedomie

29. Júla 2020

Sebavedomie

Chcel by si sa posunúť vpred a napríklad prihovoriť sa tej krásnej žene, čo ide akurát okolo alebo otvoriť si svoj vlastný biznis, vlastný podnik? Alebo len ísť požiadať šéfa o zvýšenie platu? Jednoducho, chceš mať lepší život, ale ti to nejde, lebo si hovoríš stále, že: „Jooj, chýba mi sebavedomie.“ Neboj, kámo-ďáble, ja ti dám návod, ako ho získať.

Ahoj, tu je Dávid a toto je nastavenie mysle číslo 92. Väčšina klientov mi hovorí, že: „Dávid, ty to máš ľahké, ty máš sebavedomie, ty to máš v pohodičke, ty sa nemusíš ani snažiť, tebe to všetko ide. My ani nebudeme radšej skúšať, lebo však nám to nejde a my to nevieme a bla bla.“ Vraj bez sebavedomia nič nejde.

To máš ako prihovoriť sa krásnej žene. Stále mi každý povie, že keď nemáš sebavedomie, tak to nemôže fungovať. Absolútne ťa odmietne. Tak isto, ako keď ideš na interview na novú prácu a technicky bez sebavedomia si stratený, lebo uvidia, že si lúzer a kto by chcel do firmy ďalšieho lúzra? Možno už majú plnú firmu takých ľudí.

Ako, to je ten bežný názor, že bez sebavedomia nič nejde. Ale ja na to stále odpovedám, sebavedomie neexistuje. SI povieš: „Čo ti drbe Dávid, to nie je pravda.“ Okej, ale dajme tomu, že ak by nejaké sebavedomie existovalo, tak ver mi, vždy na začiatku by začínalo s odhodlaním. Takže ak sa na to pozrieme spätne, vždy, vždy, vždy všetko začína s odhodlaním niečo zmeniť.

Niečo, čo máš teraz v živote a chceš to zmeniť, čiže potrebuješ odhodlanie. Odhodlanie napríklad schudnúť. Odhodlanie prihovoriť sa ženám. Odhodlanie odísť od zneužívajúceho partnera. Odhodlanie vybodnúť sa na školu, ktorá ťa nebaví a tak ďalej. Pretože ak si zoženieš to odhodlanie, tak potom automaticky príde odvaha.

Bez odvahy to nepôjde. Ak chceš niečo vo svojom živote zmeniť, potrebuješ odvahu na to, aby si to zmenil. Takže odhodlanie je to vnútorné rozhodnutie, ktoré si povieš, že: „A dosť. Mám naozaj dosť toho, čo sa deje v mojom živote. Chcem to zmeniť.“ A to je presne to odhodlanie.

A keď máš zrazu odhodlanie, tak potom vzniká odvaha. A odvaha, to je ako keby vo filmoch, hej, že nevzdať sa, ideme do boja, makať a posúvať sa vpred. Doslova, do písmena rozbiť toho nepriateľa, ten strach. To ako v tých vojnových filmoch, že nejaký típek dá motivačný pokec, všetci sú nadržaní, že: „Ideme vraždiť!! Ideme všetko, proti presile.“ A funguje to zrazu.

A to je tá odvaha. A hneď, ako získaš odvahu, začneš získavať schopnosti, skilly, potrebné na dosiahnutie tej zmeny. Pretože technicky, už to robíš, čiže získavaš skúsenosti a jednoznačne sa už hýbeš vpred. A technicky, keď urobíš to rozhodnutie niečo zmeniť, nájdeš to odhodlanie a zapíšeš sa sám sebe, že: „Áno, toto idem zmeniť.“ Potom nazbieraš odvahu a začneš to robiť. Začneš získavať skilly, schopnosti a tak získaš skúsenosti a tak až na konci získaš sebavedomie, pretože to už robíš.

Technicky sebavedomie nepotrebuješ, lebo už to robíš. Aj keď ono technicky vzniklo, lebo máš tie skúsenosti, že si to už zvládol, ale ty už to robíš. Takže sebavedomie vlastne neexistuje, pretože ak to už urobíš, tak je to vybavené. Čiže existuje len, buď to urobíš alebo neurobíš, bodka.

Ešte raz, skús si to uvedomiť. Sebavedomie vzniká až na konci toho celého procesu, keď to urobíš. To znamená až potom. Nemôžeš mať sebavedomie predtým, ako niečo urobíš. To je prakticky bullshit. Ty si to nikdy nerobil. To je nezmysel. To znamená, neexistuje sebavedomie. Buď to urobíš alebo neurobíš.

A to je presne to, že sebavedomie príde až na konci toho celého procesu a to už je technicky zbytočné, lebo to už robíš. A vieš, ako na to aj v budúcnosti. A teoreticky to sa nazýva to sebavedomie, že to už robíš. Ale presne v tom je ten problém. Ak tvoje sebavedomie je fakt niekde inde, ako by si chcel, to je jedno, že či je v prdeli v záchode alebo je len trošku mimo, tak to odstrániš jedine tým, že začneš robiť tie veci, ktoré sa bojíš robiť.

A prakticky, ktoré chceš robiť. A jediné, čo ti bráni v tom celom získavaní toho lepšieho života, mať tú priateľku, mať lepší plat, mať lepší job, mať lepší život, odísť zo školy, je len tvoja hlava. Ako povedal náš ITčkár: „Problém je medzi stoličkou a počítačom.“ Pretože rozmýšľanie ti ničí tvoje sebavedomie.

Ty nemáš ten život, ktorý chceš a nekonáš aj keď tá krásna žena ide oproti tebe a ty jej priam zavadziaš a ona sa spýta, kde je najbližšia kaviareň, aby si mohla dať kávičku a ty tú príležitosť ani nevyužiješ, pretože tvoja myseľ ťa totálne sejme a nájde si výhovorky, prečo nekonať. Lebo budeš rozmýšľať.

Namiesto toho, aby si povedal, že ju tam rád zavedieš a pozveš ju samozrejme na kávu, ale ty budeš rozmýšľať. A pretože rozmýšľaš nad vecami, ktoré boli, ako sa nevydarili, ako to nevyšlo a vlastne ty si ani nezaslúžiš takú ženu a teraz pred tebou stojí a ona má určite frajera a príde určite jej brat a rozbije ti hubu, lebo si si s ňou dal kávu. Totálne nezmysly.

A to jediné ti berie sebavedomie. Tvoje rozmýšľanie. Lebo rozmýšľaš len dopredu, čo sa môže pokaziť, čo nie je také, aké by malo byť, čo ti vadí, čo vlastne je pravda, čo si ty zač, prečo by si to mal konať a vlastne na to ani nemáš a už ideš sa na samonasieraci mód, len, bohužiaľ, nadol. A to všetko ničí sebavedomie.

nepohneš sa vpred, ty len zamrzneš, pretože tvoja myseľ ťa zasekne. Ale kámo-ďáble, tvoje myšlienky nie si ty. Sú to len myšlienky a ty ich vieš zmeniť. Žiadna myšlienka ťa nedefinuje, to je len niečo abstraktné v tvojej hlave a keď ty sa vyberieš tou cestičkou dole, tak myšlienky ťa budú len poháňať stále rýchlejšie a rýchlejšie, a vykydáš sa.

Ale ty ich vieš ovládať. Ty máš kompletnú moc nad tým, čo si budeš myslieť. A ty sám si vyberáš, čo si budeš myslieť. Tie myšlienky nevzniknú len tak, ty ich tvoríš. To znamená, ty sám si za to môžeš, za všetko to negatívne, čo si myslíš. Ty si sám tvoríš myšlienky, že ak to vyskúšaš, tak to nevyjde. Ak sa budeš snažiť, tak to bude ešte len horšie, ty si padavka, ty to nedáš, ty na to vôbec nemáš, ty si lúzer, absolútna sračka. A už ideš.

Ty si len zobral tú prvú myšlienku za svoju. Ty si si ju priznal, nalepil, že áno, toto som ja a hneď si napojil na to ďalšiu a ďalšiu. A to je ten samonasieraci mód. Jednoducho na ňom frčíš nadol. Áno, technicky sám si sa posunul stále nižšie a nižšie a ničíš sa viac, a viac. Skús sa zamyslieť a ak príde tá negatívna myšlienka, skús ju pustiť preč. Nedrž sa jej, vybodni sa na ňu.

Zmeň svoju myseľ na iné myšlienky, na opačné a začni spochybňovať. „Prečo si to vlastne myslím? Prečo by som to nemal zvládnuť? Veď ja nie som až taká katastrofa, ja som skvelý! Však žijem, stojím, viem si otvoriť ústa, tak technicky, keď tá ženská bude predo mnou stáť, prečo by ma nemala chcieť? Však ja som absolútne šikovný chalan. Prečo by som nedokázal zmeniť život k lepšiemu? Prečo by som jej nedokázal spraviť radosť?“ A už ideš.

Už jednoducho: „Áno, prečo by som ja mal byť ten zlý, keď ja som ten dobrý?“ Pretože ak by si tieto negatívne myšlienky prirovnal ku hovnu v strede obývačky, nechal by si ho tam a postavil by si si okolo neho ešte oltárik a ešte by si to krásne nasvietil, uctieval by si to hovienko tam v strede tej obývačky? No nie. Vyhodil by si ho.

Vyčistil by si priestor a vyvetral. Tak isto musíš urobiť aj s tou hlavou. Vyhoď tie hovná, tie sračky, ktoré si si tam natlačil, vyčisti priestor, vyumývaj to a vyvetraj. Vyhoď tie negatívne myšlienky a prepni na mód, ktorý ťa bude posúvať ďalej, lebo tvoje sebavedomie je prakticky kľúč k úspechu a hneď, ako to začneš robiť, tak sebavedomie vlastne nepotrebuješ, pretože to už robíš, do prdele.

A jednoducho to zrazu ide. A to len stačilo prestať rozmýšľať a začať konať. Nič viac. A ak budeš mať tie negatívne myšlienky, nikdy sa neposunieš vpred. Takže vyser sa na nich, sústreď sa na to, čo si si zaumienil, nájdi odvahu a začni konať a už technicky to budeš robiť. A potom si to nazvi akokoľvek chceš. Aj sebavedomím, aj hocičím.

Jednoducho len už to rob. Začni konať a to sebavedomie príde. To bude a potom vlastne už nebudeš nad tým ani rozmýšľať, lebo to robíš a to je presne to, prečo mi každý hovorí: „Dávid, ty más sebavedomie, ty máš hento.“ Nie. Ja som len začal to robiť a nerozmýšľal som nad tým, prečo by mi to nemalo ísť, ale hľadal som smer a systém, ako by to mohlo ísť.

Ďalšie články na túto tému

Ako o sebe prestať pochybovať

Ako o sebe prestať pochybovať

04. Septrembra 2020

Sebavedomie

Prečo by si nemal byť dosť dobrý? Čo sa vlastne deje, čo sa vlastne stalo? Prečo by si mal byť práve ty nie dosť dobrý? Hm? Skúšal si sa nad tým zamýšľať? Pretože každý máme v hlave ten hlas, ktorý ti povie: ,,Ale nie si dosť …

Čítaj viac
Zaslúžiš si viac?

Zaslúžiš si viac?

03. Septrembra 2020

Sebavedomie

Každý z nás chce viac. Viac voľného času, viac financií na účte, viac kamarátov, viac naložené na tanieri v reštaurácii. Jednoducho viac. My sme nenásytné hovädá. Ľudia sú jednoducho nenásytné hovädá. Každý by chcel viac. …

Čítaj viac

Najnovšie články

Ser na negatívnych ľudí

Ser na negatívnych ľudí

17. Septrembra 2020

Pozitívne myslenie

Ako zmeniť nastavenie mysle? Veľmi zaujímavá otázka čisto z toho dôvodu, pretože na YouTube som riešil videjko o depresiách a písalo mi strašne veľa ľudí, ktorí ma hejtovali za to, že: „Oh, depka je zdravotný problém, depka …

Čítaj viac
Robiť chyby je luxus

Robiť chyby je luxus

16. Septrembra 2020

Identita

Si hlupák? Výborne! Tak to je pecka správa, pretože tým pádom si človek, ktorý skúša a robí chyby a už len sa z nich poučiť. Pretože by si bol totálny hlupák, keby si sa nepoučil z vlastných chýb. Príliš často sa stretávam s …

Čítaj viac
Si obyčajný hejter

Si obyčajný hejter

15. Septrembra 2020

Identita

Hejt je jed. Hejt je niečo, čo ťa zožerie zaživa. Práve som dostal neskutočný mail plný toľkého hejtu voči tomu, čo robím a prečo to robím a samozrejme parádne množstvo vyberaných slov. Mne sa zasekol až mozog, odkiaľ pramení …

Čítaj viac
Pravda o motivácii

Pravda o motivácii

06. Septrembra 2020

Motivácia

Poviem ti pravdu o motivácií. To, čo ti len tak hocikto nepovie. Motivácia neexistuje. Presne počul si správne. Motivácia neexistuje. Existuje len to, že buď to urobíš alebo nie. Áno, jasné, samozrejme, potrebujem sa …

Čítaj viac
Aké máš hodnoty?

Aké máš hodnoty?

06. Septrembra 2020

Identita

Zamyslel si sa už vôbec niekedy nad tým, podľa čoho žiješ? Aké máš hodnoty? Ktorým smerom vlastne chceš ťahať svoj život? Pretože ak nemáš hodnoty, keď nemáš presne stanovenú nejakú hierarchiu toho, podľa žiješ, tak máš …

Čítaj viac
Ako byť šťastný

Ako byť šťastný

06. Septrembra 2020

Identita

Ako byť šťastný? Odpoveď sa ti bude zdať možno až príliš jednoduchá, až si povieš Ježíš Mária, veď to som mohol vedieť, ale nerobíš to. Odpoveď je nečakaj od nikoho nič. Neočakávaj nikdy nič. Jednoducho teš sa z procesu …

Čítaj viac
Prečo si klameš?

Prečo si klameš?

05. Septrembra 2020

Identita

Každý klame. Každý klame od rána do večera. Je to vedecký dokázané a bohužiaľ je to pravda. Tvrdá pravda. Každý klame. Niekedy sú to len maličké klamstvá, niekedy sú to brutálne veľké klamstvá, ale stále každý klame. A …

Čítaj viac
Ako o sebe prestať pochybovať

Ako o sebe prestať pochybovať

04. Septrembra 2020

Sebavedomie

Prečo by si nemal byť dosť dobrý? Čo sa vlastne deje, čo sa vlastne stalo? Prečo by si mal byť práve ty nie dosť dobrý? Hm? Skúšal si sa nad tým zamýšľať? Pretože každý máme v hlave ten hlas, ktorý ti povie: ,,Ale nie si dosť …

Čítaj viac
Zaslúžiš si viac?

Zaslúžiš si viac?

03. Septrembra 2020

Sebavedomie

Každý z nás chce viac. Viac voľného času, viac financií na účte, viac kamarátov, viac naložené na tanieri v reštaurácii. Jednoducho viac. My sme nenásytné hovädá. Ľudia sú jednoducho nenásytné hovädá. Každý by chcel viac. …

Čítaj viac
Máš na hovno život. No a?

Máš na hovno život. No a?

03. Augusta 2020

Motivácia

Výhovorky. Nekonečné výhovorky. Každý je plný len nekonečných výhovoriek, že ako všetko je na hovno, Dávid ja som vyrastal v chudobnej štvrti alebo moji rodičia boli takí a takí a nedopriali mi to, čo som všetko chcel. Alebo …

Čítaj viac
Si defka za prachy

Si defka za prachy

02. Augusta 2020

Identita

Si defka za prachy? Zamysli sa. Robíš to, čo ťa naozaj baví, to, čo by si robil aj bez toho, aby ti za to platili? Hm, ak nie tak potom si defka, pretože robíš to, čo nechceš robiť. Za to sa potom automaticky nenávidíš, lebo …

Čítaj viac
Nauč sa milovať odmietnutie

Nauč sa milovať odmietnutie

01. Augusta 2020

Vzťahy

Prehrávať je super. Absolútne super. To je topinečka nad všetko, čo len môže byť. „Wow, Dávid, akože to snáď nemyslíš vážne.“ Presne tak. To som povedal jednému klientovi, keď sme riešili, ako je zničený, keď ho odmietne …

Čítaj viac
Ako riešiť životné krízy

Ako riešiť životné krízy

01. Augusta 2020

Strach

Každý z nás si prechádza niečím. Dobrým aj zlým. Ako však vieš, že to je zlé? To je tá neskutočná otázka. Ako to vieš? A potom pozri sa na to, ako sebecky, sa na to pozeráš. Je to automaticky životná kríza, keď veci nejdú tak …

Čítaj viac
Ako prestať fajčiť?

Ako prestať fajčiť?

31. Júla 2020

Motivácia

Ako prestať fajčiť? Tiež sa trápiš s tým, oooh, chcel by som prestať, ale nedá sa to, je to také ťažké, bez tej cigarety sa nedá a jednoducho, ja to neviem a Dávid, pomôž mi a chcem by som prestať a chcela by som a.... Stop. …

Čítaj viac
Ako nebyť presne ako tvoji rodičia

Ako nebyť presne ako tvoji rodičia

30. Júla 2020

Vzťahy

„Ty si presne ako tvoj otec!“ Alebo: „Ty si presne taká istá ako tvoja mamka“ Poznáš to určite. Samozrejme, hneď na to odpovieš: „Ale ja nechcem byť taký ako moji rodičia! Ja chcem byť iný a lepší!“ Áno, dá sa to zmeniť, ale …

Čítaj viac
Návod na sebavedomie

Návod na sebavedomie

29. Júla 2020

Sebavedomie

Chcel by si sa posunúť vpred a napríklad prihovoriť sa tej krásnej žene, čo ide akurát okolo alebo otvoriť si svoj vlastný biznis, vlastný podnik? Alebo len ísť požiadať šéfa o zvýšenie platu? Jednoducho, chceš mať lepší …

Čítaj viac
Dokedy chceš trpieť?

Dokedy chceš trpieť?

19. Júla 2020

Rozvod & rozchod

Samozrejme, my všetci trpíme. Každý z náš trpí na určitej úrovni. Trpíme z práce, trpíme zo zlého vzťahu s rodičmi, trpíme z rozchodu, trpíme, ak nás niekto niekam nepozve, trpíme, ak sa cítime nedocenený, jednoducho trpíme …

Čítaj viac
Zober zodpovednosť do vlastných rúk

Zober zodpovednosť do vlastných rúk

13. Júla 2020

Identita

Prestaň obviňovať niekoho iného za to, čo sa ti deje. Prestaň sa hrať na obeť, že všetko sa deje okolo teba a ty nič nemôžeš, ty si len ten trpiteľ, tebe sa dejú samé zle veci a nič nemôžeš urobiť pretože, nemáš žiadnu moc To …

Čítaj viac