Ako nebyť presne ako tvoji rodičia

30. Júla 2020

Vzťahy

„Ty si presne ako tvoj otec!“ Alebo: „Ty si presne taká istá ako tvoja mamka“ Poznáš to určite. Samozrejme, hneď na to odpovieš: „Ale ja nechcem byť taký ako moji rodičia! Ja chcem byť iný a lepší!“ Áno, dá sa to zmeniť, ale bude to drina.

 

Ahoj, tu je Dávid a toto je nastavenie mysle číslo 177, a ideme sa pozrieť na tvojich rodičov, respektíve aj na mojich rodičov a hlavne ja, čo som si myslel, že nie som ako moji rodičia, zas a znova som si uvedomil, že som presne ako moji rodičia. Ale poďme pekne poporiadku.

 

Naše správanie sa vždy učíme od našich rodičov. A samozrejme, x krát chceme byť lepší, iní, lebo však nechceme byť takí, ako naši rodičia, zaseknutí v dobe alebo nervózni, alebo vytvárajúci si stres, alebo neaktívni, nešikovní a tak ďalej. Jednoducho nechceme byť ako oni, lebo však riešime osobnostný rast, tak chceme makať na sebe viac a viac.

 

To je čistý môj prípad. Chcem byť lepší, chcem byť namakanejší, chcem byť iný, ako moji rodičia a nerobiť tie chyby, ako moji rodičia. Ale nie vždy sa tomu dá uniknúť. A prišiel som na to tento týždeň, keď som pripravoval tetovacie štúdio na nové svetlá, ktoré nám idú montovať.

 

No a, samozrejme, bolo treba upratať, nachystať, nakúpiť drobnosti, plachty na prekrytie, štandard, ako keby sa išlo maľovať, lebo však bude bordel. A tak som si v hlave začal vytvárať scenár, čo všetko treba ešte urobiť. Čo treba vybaviť, čo treba nakúpiť, koľko klientov treba presunúť, koľko roboty nás ešte bude čakať, koľko bordelu bude, koľko budem ja musieť času na to obetovať, ako to budem musieť všetko poupratovať a potom chcem mať ešte voľno, potom sa chcem venovať Viktorovi, aby Anička nemusela....

 

A zrazu som stresoval. Zrazu som si povytváral v hlave toľko stresov, toľko divokých scenárov, ako to nebudeme stíhať, kedy to musíme skôr urobiť, musíme prísť skoro ráno, musím zavolať ďalších tatérov, aby mi prišli pomôcť... Ja som si v hlave vytvoril neskutočne veľa katastrofických scenárov a nechtiac som ich prepiekol doslova na 10tu, na 20tu, na ntu som ich hodil a začal som sa cítiť na hovno.

 

Mal som stres, hlava mi nedovolila vôbec ani spať, hlava mi drvila nekonečný šrot, čo stíham, čo nestíham, čo ešte všetko mám a zrazu som si uvedomil, že som presne ako môj oco. Úplne do písmena. Môj oco je presne ten istý typ, ktorý určite aj ty poznáš, ktorý si vytvára umelé scenáre. Sám si hádže do hlavy bordel, že to nebude dobre, že to nevyjde, že sa niečo pokazí, že to nejde okej.

 

A nielen negatívne myšlienky, ale negatívne scenáre toho všetkého, ako sa to nebude dať, ako sa to nebude stíhať, je už nervózny, nechce ani jesť, nechce ani piť, uteká domov, vlastne ani nechce byť doma, lebo chce pripraviť robotu a strašne je vo svojej hlave. No a presne toto začal byť môj stav, kde ja som bol veľmi vo svojej hlave a privádzal som si stresy, negatívne myšlienky, bol som stále preč a nedával som už ani pozor na Viktora a netešil sa z toho daného momentu, ktorý som mal teraz.

 

To znamená, tešiť sa tu, byť tu pozornosťou, všetkým, ale bol som v hlave, v budúcnosti a v strese. To isté, čo môj oco. Jedna k jednej. A ja ti vysvetlím, prečo je to tak. My keď vyrastáme, tak si berieme vždy príklad z tých ľudí, ktorí sú okolo nás a kopírujeme presne ich správanie od A po Z, kompletne.

 

A to budú väčšinou naši rodičia alebo tí ľudia, ktorí nás vychovávajú. My kopírujeme ich správanie, pretože sme ako opičky. Vidíme, funguje a oni sú tie naše celebrity v našej mysli, oni to robia správne, tak kopírujeme od nich všetko, ale nie na tej racionálnej úrovni, ale na podvedomej úrovni. Pretože naše racio, naša analytická schopnosť sa začne vyvíjať až od 8. roku.

 

To znamená, do 8. roku kopírujeme úplne podvedome všetky ich vzorce správania. Aj pozitívne, aj negatívne. Keďže my nemáme tú analytickú schopnosť, deti nemajú tú analytickú schopnosť analyzovať, že čo sa vlastne deje a či je to dobré alebo zle, správne alebo nesprávne, pozitívne, negatívne. My to jednoducho nevieme určiť a preto do svojho 8. roku ideme jak píly. Kopírujeme všetko.

 

A tam drvivá z nás ľudí si okopírovala všetky správania od rodičov. A ak náhodou počuješ tú vetu, že: „Ty si taký istý ako tvoj tato!“ Alebo: „Ty si taká istá ako tvoja mamka!“ Tak ver mi, ľudia to vidia z vonku aj keď ty si to neuvedomuješ, ale chtiac nechtiac aplikuješ vzorce ich správania do svojho života, pretože si si to okopíroval do 8. roku a máš to v sebe hlboko zakotvené.

 

A kým si to vlastne neuvedomíš, že: „Ahá, pozor, niečo sa deje. Nie som taký, ako by som chcel byť.“ Tak vtedy je ten správny čas použiť, čo by na to povedal Dávid? To, čo som hovoril v minulom podcaste. Prerušiť ten vzorec správania, pretože v tú sekundu, ako ti to niekto povie a ty si to aspoň na sekundu uvedomíš, že: „Ahá, môžu mať pravdu. Zrušiť, čo by na to povedal Dávid? Čo by som mal urobiť? Ako sa cítim, prečo to vlastne je?“

 

A vtedy, a jedine len vtedy, vieš z toho podvedomia vyjsť do vedomia a začať to aktívne meniť. A to isté som začal robiť ja. V tú sekundu ako som si uvedomil, že som presne ako môj oco, vyrábam si stresy aj keď sám som si myslel, že sa mi to nikdy nestane, hold, stalo sa, lebo sa to deje na podvedomí a x krát si to ani neuvedomíme, kým nám to niekto nepovie.

 

Preto ak ti náhodou povie niekto túto vetu, máš geniálnu šancu sa z toho dostať von a uvedomiť si, že taký nechceš byť. A vtedy môžeš aktívne meniť svoje správanie. To znamená, ja som si povedal okej, nejdem stresovať, aké by bolo najjednoduchšie riešenie? Bum, objednal som tatérov na tú hodinu, nakúpil som si plachty na prekrytie, vybavené. Viac s tým nemám čo urobiť.

 

A začal som sa venovať Viktorovi. A v tú sekundu som dokázal zlomiť ten vzorec správania, ktorý som si okopíroval nechtiac od svojho ňaňka. Je to skvelý človek, ja ho ľúbim s celým srdcom, ale tento stres, ktorý si on dokáže vyrobiť a dokáže preniesť na celú rodinu, ja vo svojej rodine nechcem mať.

 

A preto je to moje vedome rozhodnutie zas, a znova sa sledovať v tomto okamihu, že keď zas budem vyrábať si stres a už ho nerobiť, už nedrviť tie jeho myšlienkové vzorce, ale zmeniť ich na svoje. A to podvedomie vieš preprogramovať len tým, že budeš aktívne konať a nahrádzať tieto vzorce. Nahrádzať novým správaním, novými fintami, novými zvykmi.

 

Ono je to trošku komplikovanejšie, ale v skratke to funguje jednoducho. Len opakuj a sústreď sa na to, čo robíš. Opakuj a sústreď sa na to, čo robíš, pretože tým opakovaním si zaistíš, že už to pomaličky sa bude do tvojho podvedomia tlačiť a tvoje neurónové spojenia v mozgu budú stále permanentnejšie a permanentnejšie, a trvá 67 dní, kým sa zvyk stane permanentným.

 

To znamená, 2 mesiace a trošku to musíš opakovať dennodenne. Čiže nepadať do stresu, nevytvárať si hororové scenáre, ale sústrediť sa na tu a teraz. To, čo riešim v x podcastoch. A presne toto je môj návod, ktorý ti chcem dať. Len sa zastav, len sa zasekni, že: „Do prdele, čo robím?“ Kľudne si pomysli, čo by na to povedal Dávid, čo by urobil Dávid a zmeň sa. Zmeň to, zmeň to aktívne a zmeníš to svoje nastavenie mysle, a už sa preprogramovávaš.

 

Čiže aktívne pracuješ na sebe. No a ak nie je o tomto osobnostný rast, tak potom o čom je? Je to presne o tom vedomom makaní a sústredení sa sám na seba, a na svoje pozitívne výsledky, a nerobiť tie negatívne vzorce správania, ktoré nás ovládajú z podvedomia. Jedine tak môžeš rásť, len si to treba uvedomiť a potom dať do praxe, a sústrediť sa na to. Nepoľaviť. Dik za tvoj čas a počujeme sa nabudúce.

Ďalšie články na túto tému

Nauč sa milovať odmietnutie

Nauč sa milovať odmietnutie

01. Augusta 2020

Vzťahy

Prehrávať je super. Absolútne super. To je topinečka nad všetko, čo len môže byť. „Wow, Dávid, akože to snáď nemyslíš vážne.“ Presne tak. To som povedal jednému klientovi, keď sme riešili, ako je zničený, keď ho odmietne …

Čítaj viac
Ako nebyť presne ako tvoji rodičia

Ako nebyť presne ako tvoji rodičia

30. Júla 2020

Vzťahy

„Ty si presne ako tvoj otec!“ Alebo: „Ty si presne taká istá ako tvoja mamka“ Poznáš to určite. Samozrejme, hneď na to odpovieš: „Ale ja nechcem byť taký ako moji rodičia! Ja chcem byť iný a lepší!“ Áno, dá sa to zmeniť, ale …

Čítaj viac

Najnovšie články

Ser na negatívnych ľudí

Ser na negatívnych ľudí

17. Septrembra 2020

Pozitívne myslenie

Ako zmeniť nastavenie mysle? Veľmi zaujímavá otázka čisto z toho dôvodu, pretože na YouTube som riešil videjko o depresiách a písalo mi strašne veľa ľudí, ktorí ma hejtovali za to, že: „Oh, depka je zdravotný problém, depka …

Čítaj viac
Robiť chyby je luxus

Robiť chyby je luxus

16. Septrembra 2020

Identita

Si hlupák? Výborne! Tak to je pecka správa, pretože tým pádom si človek, ktorý skúša a robí chyby a už len sa z nich poučiť. Pretože by si bol totálny hlupák, keby si sa nepoučil z vlastných chýb. Príliš často sa stretávam s …

Čítaj viac
Si obyčajný hejter

Si obyčajný hejter

15. Septrembra 2020

Identita

Hejt je jed. Hejt je niečo, čo ťa zožerie zaživa. Práve som dostal neskutočný mail plný toľkého hejtu voči tomu, čo robím a prečo to robím a samozrejme parádne množstvo vyberaných slov. Mne sa zasekol až mozog, odkiaľ pramení …

Čítaj viac
Pravda o motivácii

Pravda o motivácii

06. Septrembra 2020

Motivácia

Poviem ti pravdu o motivácií. To, čo ti len tak hocikto nepovie. Motivácia neexistuje. Presne počul si správne. Motivácia neexistuje. Existuje len to, že buď to urobíš alebo nie. Áno, jasné, samozrejme, potrebujem sa …

Čítaj viac
Aké máš hodnoty?

Aké máš hodnoty?

06. Septrembra 2020

Identita

Zamyslel si sa už vôbec niekedy nad tým, podľa čoho žiješ? Aké máš hodnoty? Ktorým smerom vlastne chceš ťahať svoj život? Pretože ak nemáš hodnoty, keď nemáš presne stanovenú nejakú hierarchiu toho, podľa žiješ, tak máš …

Čítaj viac
Ako byť šťastný

Ako byť šťastný

06. Septrembra 2020

Identita

Ako byť šťastný? Odpoveď sa ti bude zdať možno až príliš jednoduchá, až si povieš Ježíš Mária, veď to som mohol vedieť, ale nerobíš to. Odpoveď je nečakaj od nikoho nič. Neočakávaj nikdy nič. Jednoducho teš sa z procesu …

Čítaj viac
Prečo si klameš?

Prečo si klameš?

05. Septrembra 2020

Identita

Každý klame. Každý klame od rána do večera. Je to vedecký dokázané a bohužiaľ je to pravda. Tvrdá pravda. Každý klame. Niekedy sú to len maličké klamstvá, niekedy sú to brutálne veľké klamstvá, ale stále každý klame. A …

Čítaj viac
Ako o sebe prestať pochybovať

Ako o sebe prestať pochybovať

04. Septrembra 2020

Sebavedomie

Prečo by si nemal byť dosť dobrý? Čo sa vlastne deje, čo sa vlastne stalo? Prečo by si mal byť práve ty nie dosť dobrý? Hm? Skúšal si sa nad tým zamýšľať? Pretože každý máme v hlave ten hlas, ktorý ti povie: ,,Ale nie si dosť …

Čítaj viac
Zaslúžiš si viac?

Zaslúžiš si viac?

03. Septrembra 2020

Sebavedomie

Každý z nás chce viac. Viac voľného času, viac financií na účte, viac kamarátov, viac naložené na tanieri v reštaurácii. Jednoducho viac. My sme nenásytné hovädá. Ľudia sú jednoducho nenásytné hovädá. Každý by chcel viac. …

Čítaj viac
Máš na hovno život. No a?

Máš na hovno život. No a?

03. Augusta 2020

Motivácia

Výhovorky. Nekonečné výhovorky. Každý je plný len nekonečných výhovoriek, že ako všetko je na hovno, Dávid ja som vyrastal v chudobnej štvrti alebo moji rodičia boli takí a takí a nedopriali mi to, čo som všetko chcel. Alebo …

Čítaj viac
Si defka za prachy

Si defka za prachy

02. Augusta 2020

Identita

Si defka za prachy? Zamysli sa. Robíš to, čo ťa naozaj baví, to, čo by si robil aj bez toho, aby ti za to platili? Hm, ak nie tak potom si defka, pretože robíš to, čo nechceš robiť. Za to sa potom automaticky nenávidíš, lebo …

Čítaj viac
Nauč sa milovať odmietnutie

Nauč sa milovať odmietnutie

01. Augusta 2020

Vzťahy

Prehrávať je super. Absolútne super. To je topinečka nad všetko, čo len môže byť. „Wow, Dávid, akože to snáď nemyslíš vážne.“ Presne tak. To som povedal jednému klientovi, keď sme riešili, ako je zničený, keď ho odmietne …

Čítaj viac
Ako riešiť životné krízy

Ako riešiť životné krízy

01. Augusta 2020

Strach

Každý z nás si prechádza niečím. Dobrým aj zlým. Ako však vieš, že to je zlé? To je tá neskutočná otázka. Ako to vieš? A potom pozri sa na to, ako sebecky, sa na to pozeráš. Je to automaticky životná kríza, keď veci nejdú tak …

Čítaj viac
Ako prestať fajčiť?

Ako prestať fajčiť?

31. Júla 2020

Motivácia

Ako prestať fajčiť? Tiež sa trápiš s tým, oooh, chcel by som prestať, ale nedá sa to, je to také ťažké, bez tej cigarety sa nedá a jednoducho, ja to neviem a Dávid, pomôž mi a chcem by som prestať a chcela by som a.... Stop. …

Čítaj viac
Ako nebyť presne ako tvoji rodičia

Ako nebyť presne ako tvoji rodičia

30. Júla 2020

Vzťahy

„Ty si presne ako tvoj otec!“ Alebo: „Ty si presne taká istá ako tvoja mamka“ Poznáš to určite. Samozrejme, hneď na to odpovieš: „Ale ja nechcem byť taký ako moji rodičia! Ja chcem byť iný a lepší!“ Áno, dá sa to zmeniť, ale …

Čítaj viac
Návod na sebavedomie

Návod na sebavedomie

29. Júla 2020

Sebavedomie

Chcel by si sa posunúť vpred a napríklad prihovoriť sa tej krásnej žene, čo ide akurát okolo alebo otvoriť si svoj vlastný biznis, vlastný podnik? Alebo len ísť požiadať šéfa o zvýšenie platu? Jednoducho, chceš mať lepší …

Čítaj viac
Dokedy chceš trpieť?

Dokedy chceš trpieť?

19. Júla 2020

Rozvod & rozchod

Samozrejme, my všetci trpíme. Každý z náš trpí na určitej úrovni. Trpíme z práce, trpíme zo zlého vzťahu s rodičmi, trpíme z rozchodu, trpíme, ak nás niekto niekam nepozve, trpíme, ak sa cítime nedocenený, jednoducho trpíme …

Čítaj viac
Zober zodpovednosť do vlastných rúk

Zober zodpovednosť do vlastných rúk

13. Júla 2020

Identita

Prestaň obviňovať niekoho iného za to, čo sa ti deje. Prestaň sa hrať na obeť, že všetko sa deje okolo teba a ty nič nemôžeš, ty si len ten trpiteľ, tebe sa dejú samé zle veci a nič nemôžeš urobiť pretože, nemáš žiadnu moc To …

Čítaj viac